Ako viesť ľudí – miniteória

Posted on Posted in Blog

Jedna vec, ktorú som si zapamätal z jedného školenia, do ktorého štedro investovala firma, v ktorej som pracoval. Bolo to o tom, ako viesť ľudí.

V princípe sa to dá zjednodušene zobraziť na nasledujúcej tabuľke.

Chce Nechce
Vie Deleguj Zapoj
Nevie Prikáž Presvedč

Opisuje situácie, v ktorých sa často nachádzame, keď pracujeme s nejakým človekom (skupinou ľudí). Ten buď vie/nevie danú vec urobiť, a zároveň chce/nechce ju urobiť. Podľa toho sa má líšiť aj prístup k tomu človeku, ak chceme, aby danú vec urobil.

Vie/chce

V tomto prípade nie je čo riešiť – človek chce danú vec urobiť, má na to dostatočné vedomosti (kvalifikáciu), neostáva nič iné ako delegovať na neho túto úlohu. Čokoľvek iné je len stratou nášho aj jeho času.
“Janka, budeš mať na starosti detskú besiedku.”

Vie/nechce

Tentokrát je človek schopný danú úlohu splniť, avšak z nejakého dôvodu ju urobiť nechce. (Či už sa mu nepáči spôsob riešenia, alebo nie je spokojný s výsledkom, alebo čokoľvek iné). Neostáva nič iné, len ho zapojiť. Zapojiť ho do celej veci, pýtať sa na jeho názor, vypočuť jeho pripomienky, požiadať ho o pomoc pri samotnej realizácii – na začiatku možno len niečo malé, čo nebude robiť veľmi rád, avšak ak uvidí výsledky, je veľmi pravdepodobné, že sa dostane do kategórie vie/chce.

Nevie/chce

Prípad niekedy nazývaný aj, s prepáčením,  “iniciatívny blbec” ;) Človek by aj chcel danú vec robiť, ale chýbajú mu nejaké zručnosti, aby to robiť mohol. Vtedy treba prikázať – v zmysle, že tomuto človeku dáme podrobnejšie inštrukcie, pomocou ktorých to bude vedieť urobiť (alebo aspoň bude vedieť, čo má presne robiť).
“Peťo, pôjdeš s Ferom stavať stan. Najprv mu pomôžeš postaviť stredový stĺp, potom cez neho prehodíte plachtu, nabijete kolíky do zeme, a nakoniec to celé o ne priviažete.”

Nevie/nechce

Najťažší prípad, ale aj veľmi častý. Prejdem rovno na pointu – v tomto prípade musíme človeka (ľudí) presvedčiť.
Budem to ilustrovať na príklade: mnoho ľudí v tíme reptá na nový proces, ktorým sa začali robiť veci (napr. prechod z waterfall na akúkoľvek agilnú metódu). Dajú sa viesť siahodlhé diskusie o príčinách a o tom, ako tento stav zvrátiť. Keď sa nájde dostatočné vplyvná skupina (jednotlivec) s jasnou víziou ako na to, musí postupne presvedčiť všetkých, ktorým sa čokoľvek na jeho pláne nebude páčiť, a budú to chcieť riešiť inak (alebo neriešiť vôbec). Musí ukázať reálne výsledky, ktoré sa dosiahli za použitia nového procesu.

 

Priraďte si k mojim príkladom akékoľvek iné, na ktoré si spomeniete, predstavte si za nimi jednotlivých ľudí, s ktorými čas od času jednáte – možno sa vám tento kúsok teórie zíde.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/9/6/96abb6a0-3ed7-4a98-9b8e-d4e5cc57a762/amoksoftware.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *